Trzcina cukrowa i makulatura, czyli o surowcach ekologicznych.
   10/16/2022 18:24:53    Comments 0
Trzcina cukrowa i makulatura, czyli o surowcach ekologicznych.

O co chodzi z tą trzciną?

Jak wszyscy doskonale wiemy, trzcina cukrowa rośliną jadalną pochodzącą z Nowej Gwinei. Tak, oczywiście! Macie rację! Jest to surowiec wykorzystywany do produkcji cukru. Co ważne, jest zasobem odnawialnym. Czyli jakim?  A no trzcina odrasta kilka razy w roku. Co za urodzajna roślina! Po ekstrakcji soku, szypułka z trzciny cukrowej była wyrzucana lub spalana (co za marnotrawstwo!). Było tak do momentu, aż stwierdzono, że odpad można wykorzystać do czegoś pożytecznego (no nareszcie!). I tutaj zaczyna się nasza historia. Łodygi trzciny cukrowej mieli się na miazgę, tzw. pulpę, którą następnie przekształca się w pojemniki, miski, talerze, półmiski, kubki. Właśnie takie jak nasze!

Bagassa? A co to takiego?

Bagassa to nic innego jak suchy materiał włóknisty, który pozostaje po zmiażdżeniu łodyg trzciny cukrowej. Jak już wiecie z niego produkuje się nasze pojemniki. 

Papier pakowy Kraft - kilka słów o nim. 

Papier pakowy Kraft pierwotnie nazywano papierem siarczanowym i od samego początku wskazywano na jego główną cechę mocnego papieru do pakowania. Samo słowo Kraft w niemieckim języku oznacza „mocny”.

Z czego jest produkowany papier pakowy Kraft?

Są dwie metody produkcji papieru pakowego Kraft. Pierwsza z nich wykorzystuje pierwotne włókna, natomiast druga metoda opiera się na recyklingu, czyli ponownym wykorzystaniu papieru – makulatury.

Pierwotne włókna to oczywiście drzewa. Najczęściej wykorzystuje się mieszankę z drzew iglastych, takich jak jodły czy sosny. Dawniej papier pakowy Kraft wytwarzany był przede wszystkim z konopi manilskich.

Comments

Log in or register to post comments